ImageJuż od kilku tygodni angielski inwestor sprawdza maszyny i urządzenia w nowowybudowanej fabryce w Skarbimierzu. Próbne partie gumy do żucia nie będą na razie eksportowane do Europy, ale jeszcze w tym roku nastąpi oficjalna produkcja. Ale jak już wiadomo, to nie jedyna inwestycja na poradzieckim lotnisku. Już za dwa lata ma powstać nowa fabryka czekolady.

Fabryka gumy do żucia powstała bardzo szybko, bo w niecałe dwa lata. Mieszkańcy gminy z tygodnia na tydzień obserwowali, jak budowane są kolejne elementy hal.
Któregoś dnia zadzwonili do nas przedstawiciele Cadbury i powiedzieli, że są zainteresowani inwestycją na poradzieckim lotnisku – mówi Jacek Monkiewicz, zastępca wójta.

 


Obecnie testowana jest linia produkcyjna, zatrudnienie już znalazło około dwustu osób – przyznaje Marta Pokutycka, kierownik działu komunikacji w Cadbury.

 


Dodaje przy tym, że rozpoczęła się już budowa drugiego zakładu.

 


Przedstawiciele gminy z pewnością siebie mówią, że Skarbimierz ma jedne z najlepszych terenów inwestycyjnych w regionie.

 


Jacek Monkiewicz wyjaśnia, że gmina ogromnie zyskała po tym, jak angielska firma zainwestowała w Skarbimierzu. Po pierwsze do budżetu trafia dużo pieniędzy z podatków, a do tego spadło bezrobocie, i to nie tylko w gminie, ale także w powiecie brzeskim. Przedstawiciele Cadbury nadal nie podają oficjalnej daty rozpoczęcia produkcji gumy do żucia.

 


A czy produkcja gum i powstająca nowa fabryka czekolady nie zaszkodzi krajowemu potentatowi w branży spożywczej, jakim jest Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych Odra w Brzegu? Cecylia Zdebik w rozmowie z Radiem Opole powiedziała, że jedynym zagrożeniem dla zakładu jest to, że niektórzy pracownicy wybiorą pracę u konkurencji.