06 Dom kultury to ludzie, a nie budynek – mówi Jacek Ochmański, który po odejściu z Brzegu zaczyna tworzyć gminną kulturę w Skarbimierzu.

 

Ośrodek kultury w Skarbimierzu działa od kilku miesięcy pod nazwą… Gminna Biblioteka Publiczna.

Tak robi się w wielu małych gminach, żeby obniżyć koszty – tłumaczy Jacek Ochmański, przez ćwierć wieku związany z Brzeskim Centrum Kultury. Współtwórca zespołu tańca „Piast” zajął się teraz kulturą w gminie Skarbimierz.

Oczywiście biblioteka i jej filie nadal będą działały. Moim zadaniem jest za to rozszerzenie działalności o sekcje artystyczne i imprezy – podkreśla dyrektor Ochmański, któremu w pracy pomagać będzie inny były pracownik BCK i tancerz Piasta – Andrzej Rolski.

Zamierzenia, z których część już jest realizowana, są imponujące. W Skarbimierzu mają działać zespoły taneczne i wokalne dla dzieci i młodzieży, aerobik dla pań, sekcja aikido dla uczniów, a równolegle planowanych jest już kilka imprez plenerowych.

Oczywiście Dni Skarbimierza i Gminne Dożynki, konkurs na „Babę Wielkanocną”. Będą też „Cztery pory roku wsi polskiej”, czyli widowiska poświęcone różnym formom artystycznym – wymienia Ochmański.

Gminni „kaowcy” będą obsługiwali też wszystkie wiejskie dożynki i imprezy okolicznościowe. – Sołtysi i działacze z rad sołeckich to niesamowici ludzie, którzy mają zapał. Np. w Zwanowicach sami mieszkańcy pod kierownictwem sołtyski Małgorzaty Kowalskiej uruchomili kursy tańca.

Dyrektor zapowiada, że jego ekipa będzie też zarabiać na imprezach komercyjnych: – Kupujemy sprzęt nagłaśniający, z którym będziemy obsługiwać imprezy, wykorzystując moje zdobywane przez 25 lat kontakty. Tyle, że teraz będę to robił pod szyldem Skarbimierza.

Jarosław Staśkiewicz

źródło: nto.pl