Dzień 22 czerwca – pierwszy dzień kalendarzowego lata

W niedzielę 22 czerwca słońce wzeszło o 4:14, zajdzie o 21:01. Dzień trwa 16 godz. i 47 min (jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 9 godz. i 4 min).

22 czerwca to 173 dzień roku, do końca pozostało 192 dni, z czego 134 dni robocze oraz 59 dni wolnych od pracy, uwzględniając święta oraz weekendy.

Dla porównania 21 czerwca czyli w pierwszy dzień lata astronomicznego słońce wzeszło o 4:14, a zaszło o 21:00.

 

Lato astronomiczne a kalendarzowe

Pierwszy Dzień Lata znajduje się w kalendarzu pod datę 22 czerwca. Jednak nie jest to dzień początku astronomicznego lata. Lato astronomiczne rozpoczyna się już dzień wcześniej, 21 czerwca. Ma to związek z położeniem Słońca względem Ziemi!

Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.

Ile trwa Pierwszy Dzień Lata, czyli najdłuższy dzień w roku?

Pierwszy Dzień Lata jest też najdłuższym dniem w całym roku. Dzień trwa wówczas prawie 17 godzin! A nadchodząca po dniu noc ma tylko nieco ponad 6 godzin. Jednak kolejne dni po przesileniu letnim są już niestety coraz krótsze, a noce nieco dłuższe! Lato od więc od 21 czerwca trwa do momentu równonocy jesiennej, czyli 23 września.