W poniedziałek 22.04.2013r. wyłączony zostanie sygnał analogowej tv naziemnej i zostanie zastąpiony sygnałem cyfrowym DVB-T. Co mają zrobić osoby, które np. wynajmują mieszkania lub ich wspólnota nie zna przepisów i zabrania montażu anten na dachach? Rozwiązaniem może okazać się prosta w budowie antena Biquad. W sąsiada „kablówce” nie ma TVP 1 HD (MUX 1, zobacz pozostałe kanały) postanowiłem, że to zmienię i zrobię na początek antenę wewnętrzną. Po chwili poszukiwań postanowiłem zrobić jemu Bi-quada. Wybór okazał się słuszny i taka antenka została wykonana. Antena jest bez reflektora i bez dostosowanej grubości drutu.

Co potrzebujemy?

Wykonanie:

Wchodzimy na stronę  z interesującym nas MUX-em, zapisujemy częstotliwość, która jest podana w MHz w moim przypadku była to wartość 818 MHz (MUX 1, Wrocław „Ślęża”).

Przechodzimy na stronę kalkulatora i wpisujemy wartość (ja wpisałem 818) w miejscu Frequency [MHz]. Odczytujemy interesujące nas dane, czyli wartość w pozycji L1 [mm]. To będzie długość boku kwadratów, zachowałem kąty proste i nie korzystałem z innych danych. Mój bok ma długość 88,925 mm. Obliczamy 8×88,9 mm plus około 10 mm na miejsce lutowania. Wyginamy drut, lutujemy (lub sklejamy taśmą, używamy złączki elektrycznej itp…) w połączeniu z kablem antenowym i to już koniec.

 

Do profesjonalnego wykonania anteny jeszcze długa droga 🙂 Ważne, że spełnia oczekiwania i jest naprawdę prosta i tania w wykonaniu.

{fshare id=255}