W ostatni weekend – od 10 do 12 maja 2019 roku – w Brzegu (woj. opolskie) odbyła się już siódma edycja Ogólnopolskich Manewrów Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych Search & Rescue organizowanych przez Jednostkę Ratownictwa Specjalistycznego OSP Skarbimierz. W zmaganiach wzięło udział prawie 100 ratowników i 35 psów.

Organizatorzy przygotowali uczestnikom bardzo zróżnicowane zadania. Część praktyczna manewrów zaczęła się w piątek wieczorem po zapadnięciu zmroku. Scenariusz zakładał  wypadek barki przewożącej kilkadziesiąt osób. Po uderzeniu w brzeg kilka osób zostaje poszkodowanych, inne uciekają na ląd i rozchodzą się po okolicy. W tym zadaniu brały udział wszystkie zespoły jednocześnie. Ratownicy byli również wspierani przez zastępy PSP z Brzegu oraz jednostki OSP z gminy Skarbimierz.

Następnego dnia uczestnicy zmagali się z zadaniami zlokalizowanymi w różnych częściach miasta. Przygotowane przez organizatorów pozoracje to m.in.:

  • poszukiwania osób zaginionych w terenie oraz na gruzowisku,
  • udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) poszkodowanym z różnymi urazami, w tym z ranami postrzałowymi,
  • doskonalenie techniki jazdy quadami (zadanie przygotowane przez firmę Polaris Opole),
  • kwalifikowana pierwsza pomoc przeprowadzana w ekstremalnych warunkach – zadanie mające na celu sprawdzenie pracy psów narażonych na hałas, brak światła dziennego i zadymienie.

Ćwiczenia były dostosowane do poziomu i kwalifikacji zespołów, aby każdy mógł na nich skorzystać niezależnie od tego, czy ćwiczy z doświadczonym psem, czy dopiero w trakcie szkolenia.

źródło: Strazacki.pl