Lotnisko w Skarbimierzu

Zlikwidowane lotnisko w Skarbimierzu to najbardziej rozpoznawalne miejsce w okolicy. Niegdyś stanowiło niemiecką bazę lotniczą. Mieścił się tu również obóz koncentracyjny, w którym więzieni byli m.in. Polacy. Później należało do władz radzieckich. Dzisiaj pełni rolę mieszkalną i użytkową. Zlokalizowane jest na południowy zachód od Brzegu.

Historia lotnictwa w Skarbimierzu

Dzieje lotnictwa w Skarbimierzu rozpoczynają się przed I wojną światową. W latach 1914-1915 nabyte przez miasto Brzeg ziemie we wsiach: Skarbimierz, Pępice i Małujowice zostały przekazane wojsku. W 1915 roku w Brzegu rozpoczęła się budowa infrastruktury, jednak wraz z zakończeniem wojny została ona zlikwidowana. Odnowiono i powiększono ją w latach 1934-1935. Na liczącym 165 hektary terenie znajdował się pas startowy o długości 1,5 km, który pod koniec wojny rozbudowano do 2 km. Oprócz tego lotnisko wyposażone było w budynki koszarowe, techniczne i urządzenia kontroli lotów. Znajdowały się tutaj również boiska i basen. W 1939 roku z lotniska w Skarbimierzu startowały samoloty atakujące Polskę.

lotnisko skarbimierz

Lotnisko w Skarbimierzu i obóz pracy

Na terenie lotniska, a dokładnie w jego południowej części, po lewej stronie szosy biegnącej od Pępic do Żłobizny mieści się nieużytek. Choć dziś porastają go trawy, podczas II wojny światowej funkcjonował tutaj niemiecki obóz pracy. Był on filią obozu Gross-Rosen. Przetrzymywano w nim Polaków, Żydów, Francuzów i Rosjan. Od 1939 do 1945 roku na terenie lotniska w Skarbimierzu działało prawdopodobnie aż pięć obozów. Po wojnie nieopodal Skarbimierza odnaleziono mogiłę, w której pochowano osadzonych.

Lotnisko w rękach radzieckich

W 1945 roku lotnisko w Skarbimierzu zostało zdobyte przez wojska rosyjskie. Radzieccy włodarze rozbudowali je i powiększyli. Teren bazy lotniczej liczył ok. 680 hektarów. Mieścił się na nim pas startowy, drogi kołowania, niemal 40 schronów, dwie wieże kontroli lotów, koszary, parę hangarów, dwie bazy paliwowe i rozbudowane osiedle mieszkaniowe. Znajdował się tutaj również skład bomb.

Polskie lotnisko

W 1993 roku lotnisko w Skarbimierzu zostało przejęte przez polski Skarb Państwa. Później zostało one przekazane gminie Brzeg (obecnie gminie Skarbimierz). Baza lotnicza była stopniowo dekonstruowana. Tereny lotniska zaadaptowano na osiedla mieszkaniowe, budynki usługowe i przemysłowe, np. Fabrykę Puszek Skarbimierz Polska Sp. z. o. o. Obecnie znajduje się tutaj również Sala Zgromadzeń Świadków Jehowy.