Brieg – Pampitz, 64 rocznica wyzwolenia

24 kwietnia pod Pomnikiem Ofiar Obozu Brieg-Pampitz odbyła się uroczystość z okazji 64 rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych i zakończenia II Wojny Światowej. W uroczysości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, wojska, kombatantów i szkół.

{jgxgal folder:=[images/stories/pampitz] cols:=[2]}

Na terenie lotniska, w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Pępice, znajdował się w latach II wojny światowej obóz pracy Brieg – Pampitz. Pierwszymi więźniami obozu byli jeńcy polscy z kampanii wrześniowej. W drugiej połowie 1940 roku zastąpiono ich jeńcami francuskimi. Latem 1941 roku miejsce Francuzów zajęli jeńcy sowieccy, w styczniu 1944 roku w obozie umieszczono Żydów.

Od 7 sierpnia 1944 roku do 23 stycznia 1945 roku na bazie istniejącego obozu hitlerowcy utworzyli filię obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. W tym czasie w obozie przebywało około 1000 więźniów, wśród nich 600 żołnierzy Armii Krajowej przewiezionych z warszawskiego więzienia na Pawiaku. W dniu 23 stycznia 1945 r. w związku ze zbliżającym się od wschodu frontem, Niemcy opuścili obóz, ewakuując więźniów w kierunku Sudetów. W pobliżu lotniska, ale w pewnym oddaleniu od obozu, 11 listopada 1998 roku odsłonięto pamiątkową tablicę.