Układanie parkietu

Układanie parkietu – jak to zrobić

Przed rozpoczęciem układania desek podłogowych należy zaopatrzyć się w kilka przydatnych narzędzi, takich jak:

  • szlifierka do drewna
  • piła
  • młotek
  • deski podłogowe
  • śruby i kołki
  • klej do drewna

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni, na której będziemy układać deski podłogowe. Następnie należy przygotować podłoże, a następnie przystąpić do układania desek. Układanie desek podłogowych można wykonać na kilka sposobów, które znaleźć można na stronie Vip Parkiet, ale najczęściej stosuje się metodę „na sucho” lub „mokrą”. Warto zaznaczyć, że podczas układania desek na sucho nie można ich przyklejać do podłoża.

Wykonując układanie desek, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Pierwsza i ostatnia deska powinny być mniejszej szerokości niż pozostałe (aby zapewnić estetyczny wygląd i umożliwić lepsze osadzenie się całej konstrukcji).
  • Deski muszą być umieszczone w linii prostej – nigdy nie mogą się stykać ze sobą pod katem.
  • Do każdej kolejnej deski należy przykręcić dwie śruby.- Deski należy ciąć prosto- nigdy w kształcie litery V.

Montowanie desek w kilku krokach:

1. Montowanie desek podłóg polega na układaniu desek podłogowych w linii prostej. Deski muszą być umieszczone równolegle do siebie, a ich brzegi nie mogą się stykać ze sobą pod kątem.

2. Do każdej kolejnej deski należy przykręcić dwie śruby (mocowania). W tym celu należy używać wiertarki z odpowiednim końcówkami.

3. Deski należy ciąć prosto- nigdy w kształcie litery V..

4. Do wycinania otworów pod gniazdka elektryczne należy używać specjalnego wiertła.

5. Gdy już deskę przykręcimy, należy sprawdzić, czy nie jest ona zbyt luźna – w przeciwnym razie musimy ją dodatkowo podnieść i dokręcić śruby.

6. Nie wolno stawiać mebli na desce, dopóki nie zostanie ona całkowicie przyklejona do podłoża (co może potrwać około 12 godzin).

7. Deski można kupić w sklepach budowlanych lub hurtowniach materiałów budowlanych. Deski podłogowe są łatwym i tanim sposobem na wykończenie podłogi. Są one dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Niestety dokupywanie desek wiąże się z ryzykiem, iż pochodzić będą nie z tej samej partii produkcyjnej, tym samym mogą różnic się odcieniem, wybarwieniem. Jeśli to jest możliwe deski takie kładzie się wtedy pod meble wolnostojące lub w mało eksponowanych miejscach. Ten ,,trik” dotyczy także desek z tej samej partii jeśli są gorszego sortu (mają np. więcej sęków).

Przed układaniem desek należy upewnić się, że podłoże jest gładkie i suche. Należy także pamiętać, aby nie stawiać mebli na desce dopóki nie zostanie ona całkowicie przyklejona do podłoża (co może potrwać około 12 godzin).
Przed rozpoczęciem układania desek, należy je przyciąć do wymaganego rozmiaru za pomocą piły do drewna lub nożyc. Następnie należy nałożyć klej na podłoże i przykleić deskę do podłoża. Aby ułatwić sobie pracę, można użyć wałka do klejenia.

Po tym, jak każda deska zostanie przyklejona, należy ją docisnąć i upewnić się, że klej całkowicie ją przylega. Następnie należy odczekać aż klej wyschnie. Powodzenia!