Wywieszamy flagi

Flaga państwowa, inaczej flaga narodowa – jeden z symboli państwowych, oficjalny znak symbolizujący suwerenność państwa. Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku.

Święto Flagi obchodzone jest między świętami państwowymi, tj. Świętem Pracy, które przypada na 1 maja a Świętem Konstytucji 3 Maja. W tym roku Dzień Flagi 2019 wypadać będzie w czwartek, 2 maja.

Wiele osób zastanawia się, czy 2 maja jest wolny od pracy. Niestety, ale nie. Święto Flagi nie jest dniem ustawowo wolnym. Wielu pracodawców jednak w tym czasie przychylnie patrzy na wnioski urlopowe pracowników, którzy chcą przedłużyć swój długi weekend majowy.

Obecnie popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę. Dodatkowo w tym dniu wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę.

Co ciekawe, w Święto Flagi 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.

Jakie flagi i kiedy wywieszamy w Maju.

1 maja Międzynarodowe Święto Pracy
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej
  państwowa
UE
 
2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Dzień Polonii i Polaków za granicą
  państwowa
3 maja Święto Narodowe 3 Maja   państwowa
9 maja Dzień Europy
Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności
  państwowa
UE
 
8 maja Wniebowstąpienie Pańskie   kościelna
15 maja Zielone Świątki   kościelna
26 maja Boże Ciało   kościelna

Flaga Polski (Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej) – jeden z symboli państwowych Polski.

Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych[5] jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej[6]. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

  • Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
  • Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność[6].

Odwzorowanie graficzne barw ustawowych

  • Po przeliczeniu ustawowej bieli na jedną z przestrzeni barw RGB, sRGB, otrzymuje się szesnastkowo: #E9E8E7
  • Po przeliczeniach na system RGB (sRGB) otrzymuje się czerwień, której parametry RGB w zapisie szesnastkowym to #D4213D